top of page
  • תמונת הסופר/תאביב שטרית

איך ליצור זוגיות בריאה

אף אחד מאתנו לא קבל הוראות הפעלה או דוגמה לזוגיות מושלמת בילדות. זה מה שהופך כל זוגיות קודם כל לתהליך למידה אישי. לכן אל נשאל, איך ליצור זוגיות בריאה? אלא, איך ליצור זוגיות בריאה עבורי?

 

מערכות יחסים בכלל וזוגיות בפרט, הן הדרך המדויקת ביותר שיש לו לאדם להתפתח. הן מראות מלוטשות החושפות את "מערכת ההפעלה שלי", את מערכת היחסים הזוגית שלי עם עצמי באופן הברור ביותר.


בעוד שמערכות יחסים וזוגיות הן זכות מולדת לכל אחד ואחת, הן אינן מובנות מאליהן. כדי שנוכל לממש דרכן את האחדות האלוהית בעולם הגשמי, עלינו לחקור את טיבעה וטיבה של הזוגיות הפנימית.

 

זוגיות בריאה אינה מתחילה במבט, עריכת הסכם, או ענידת טבעת. זוגיות בריאה מתחילה בתשומת לב ומודעות לזוגיות הקיימת בי. בקבלת אחריות על המקורות שהזינו ומזינים אותי. במוכנות ללמוד ולתקשר באינטימיות, אותנטיות ואמפתיה את מה שבריא לי.


3 שלבים לזוגיות בריאה דרך האהבה ♥


זכר ונקבה ברא אותם
זכר ונקבה ברא אותם

1. בריאת הזוגיות

"וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ, בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ, זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם" בראשית א, כ"ז

לפי הפסוק נעשתה בריאת האדם בשני שלבים, שהם שני רבדים בפנימיות האדם.


ברובד הראשון המקבל הדגשה מיוחדת, האדם הוא בְּרוּא יחיד בצלם אלוהים. כלומר שהוא מחזיק בתכונה האלוהית הנשגבת ביותר - אחדות! זוהי כוונתנו הראשונה ואנחנו עוד נשוב אליה...


מהרובד השני למדנו כי האדם מכיל בעצמו שתי אנרגיות - זכרי ונקבי, המיוצגות בהמשך ובהתאמה במקרא, ע"י אדם וחווה.

 

באיחוד המקודש בין הזכרי והנקבי בפנימיות שלנו, טמונה אנרגיה אלוהית ואנרגיית החיים עצמה.


בין האחדות הפנימית לחיים בריאים קיים קשר ישיר. ככל שהאחדות בין הזכרי והנקבי בריאה יותר, כך נהייה בריאים יותר, נתמלא אנרגיית חיים ונמגנט לחיינו את הזוגיות הבריאה לנו.


כיצד נוכל להיות מודעים למידת הבריאות של האיחוד המקודש הקיים בנו? מהם השינויים שאנו נדרשים לעשות דרך ארץ וכיצד לעשותם?


אעשה לו עזר כנגדו
אעשה לו עזר כנגדו

2. זוגיות בריאה

"וַיֹּאמֶר יְהוָה אֱלֹהִים לֹא טוֹב הֱיוֹת הָאָדָם לְבַדּוֹ אֶעֱשֶׂה לּוֹ עֵזֶר כְּנֶגְדּוֹ" בראשית ב, י"ח

זוגיות בריאה מתפתחת יחד איתנו לאורך הזמן בהתאם לשלב בזוגיות, לשינויים במציאות ולהתפתחות של כל אחד ואחת מבני הזוג.


הניגודים הקיימים בין הגבר לאשה, בין אם אתם בזוגיות גשמית ובין אם היא רק בדמיון, עוזרים לנו משום שהם מכון כושר לפנימיות.


כלומר זה בסדר שלפעמים אנחנו מרגישים בזוגיות כמו בעבודה. מהי העבודה? לוותר על האגו היוצר נפרדות ולשוב הביתה לאחדות.


הניגודים מזמינים אותנו להתפתחות משום שכמו מראה מלוטשת, הם חושפים בפנינו את המקומות להם אנו מתנגדים בעצמנו. מאפשרים הסתכלות חדשה וחיבורים מיטיבים ביננו לבין עצמנו ובד בבד עם בן/ת הזוג.


הלכה למעשה על כל אחד ואחת מאתנו לשפר את נקודות התורפה, אותם מקומות שלא קבלנו דוגמה טובה, כיצד להתייחס לעצמנו ולעולם באהבה.


כאשר מטרת היחיד/ה בזוגיות היא לדאוג לעצמו, אין זו כוונת "המשורר" ולא נעשית עבודה בריאה.


כאשר מטרת היחיד/ה בזוגיות היא להתפתח ולשפר את עצמו מתוך ראיית בן הזוג והבנת הצרכים שלו, מבריא ומעמיק גם הקשר הזוגי.


והיו לבשר אחד
והיו לבשר אחד

3. אהבה ואחדות

"עַל כֵּן יַעֲזָב אִישׁ אֶת אָבִיו וְאֶת אִמּוֹ וְדָבַק בְּאִשְׁתּוֹ וְהָיוּ לְבָשָׂר אֶחָד" בראשית ב, כ"ד

האיחוד המקודש בין הזכרי והנקבי שבנו, מזמן ומשחזר בחיינו מערכות יחסים בכלל וזוגיות בפרט.


חשוב! איננו בוחרים בהכרח במי שיעשה לנו טוב, אלא במי שייתן לנו הזדמנות לרפא ולאהוב את עצמנו, בהקשר ישיר לפצעי הילדות ולמי שאנו היום.


זו הסיבה שלעיתים קרובות אנו ממגנטים לחיינו בני זוג שמחזירים אותנו למחוז ילדותינו וגורמים לנו להרגיש כמו ילד/ה שלהם או הורה עבורם.


הקשר הזוגי לעולם יהיה מושפע מהורינו, עם המאפיינים והתכונות שאהבנו וגם עם אלה שמהם נפגענו, או שהיה לנו חסך מהם.


השפעות נוספות קבלנו ממערכות יחסים דומיננטיות במהלך החיים, עם דמויות סמכות ועם כאלה שתפקידן היה לדאוג ולאהוב אותנו. בין אם עשו זאת בהצלחה ובין אם להרגשתנו, לא עשו עבודה טובה.


דפוסי עבר של כל אחד מבני הזוג, קיימים בפנימיות שלנו ולעולם יבואו לידי ביטוי בקשר שנוצר. כולנו מכילים אמונות, התניות וארכיטיפים שונים, שלעיתים מנוגדים זה לזה בתודעה.


חוסר מודעות לקונפליקטים שבנו, הם המעכב הראשון ביצירת זוגיות בריאה, כמו גם הגורם היחיד לתחושת נפרדות בזוגיות.


כדי לברוא זוגיות ולאפשר לאהבה להתגשם בחיינו, עלינו להיות מודעים לקונפליקטים הפנימיים וללמוד את שורשי התופעה. במקום אמונות, התניות והרגלים שאינם בריאים, נפעל מתוך אחדות ודרך האהבה לחיים.


לשחרר באהבה

ההזמנה הראשונה בפסוק, היא לצאת מאזור הנוחות ולשחרר את העבר. להכיר בהשפעות, אמונות והתניות שירשנו לאורך השנים ובעיקר מהורינו. להודות על שלל הדוגמאות שנתנו לנו.


יש אנשים שסבל בשבילם זאת אהבה. כאב ואכזבה זאת אהבה. חשבונות זאת אהבה. אגו זאת אהבה. הסיבה שאנו משחזרים את הפצעים שלנו בזוגיות, היא במטרה להיות מודעים להם, לפגוש אותם במציאות הזוגית ולרפא אותם.


לשם כך עלינו לעשות בדק בית ולברר מה ירשתי מילדותי ושנות נעורי? מה לקחתי וקשה לי לשחרר מהזוגיות המיתולוגית שלי? כיצד אני מושפע ממערכות היחסים הקיימות בחיי? מהן נקודות התורפה המפעילות אותי מול עצמי ומול העולם?


שאלות אלו ודומות להן, חשובות מאוד לאחדות שלנו. די שנשאל אותן ונאפשר לעצמנו לחוות כל חוויה שעולה לעומתן. כך נבין מהן הסיבות בגינן אני חווה ויוצר שוב ושוב, מציאות זוגית כזאת או אחרת.


כמובן שלא די בקבלת התשובות ע"מ לרפא את הפצעים, אלא שעלינו להבין את שורשי התופעה, להרגיש את ההרגשה... ומכאן לבחור, מה בריא לי ונשאר - ומה לא בריא לי ומשוחרר.


לשוב לאחדות

בראשית א' מבדיל אלהים בין האנרגיה הזכרית והנקבית שבנו. בראשית ב', מזמין אותנו החצי השני של הפסוק, להיזכר במי שאנו באמת, לשוב ולהיות "בשר אחד". השיבה הביתה לאחדות, היא תכלית הבריאה ולקשר הזוגי יש את הפוטנציאל הגבוה ביותר לאפשר אותה.


כאשר כוונת הקשר הזוגי היא אחדות - אותה תכונה אלוהית נשגבת מבראשית (אחד=אהבה= 13 בגימטריה), נקבל את מלוא התמיכה וניצור ביחד שפה זוגית בריאה דרך האהבה.


איך יודעים בוודאות שהזוגיות שבריאה? כשרוצים עוד והרבה ממנה. זוגיות בריאה היא בעיקר תחושה פנימית עמוקה של כל אחד מבני הזוג, שביחד אנחנו מסוגלים להתגבר על הקונפליקטים. שהזוגיות היא מקום בטוח ובית בריא שיודע להתמיר נפרדות לאחדות.


סדנת זוגיות ויחסים 2023
סדנת זוגיות ויחסים 2023

איך ממשיכים מכאן?

קחו 100% אחריות על הקשר הזוגי ולא רק 50%. כלומר שהטיפול בעצמכם, הוא טיפול בזוגיות שלכם. אחת לשנה מתקיימת סדנת זוגיות ויחסים בדרך האהבה, ואשמח לשוחח ולבדוק התאמה.


טיפ לסיום: פרגן לה ותמוך בחלומות שלה, זכרי שבתוכו יש ילד קטן ואל תשכחו להביט זה לזו בעיניים ולנשום... אהבה ♥

126 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


סדנאות וריטריטים קרובים

קורס מדיטציה

סוד השקט הפנימי - Level 1

קורס מדיטציה מקצועי בגובה העיניים, למעוניינים בלימודי מדיטציה ותרגול מיינדפולנס. נלמד ונתאמן בטכניקות נשימה מודעת, הרפיה והתבוננות פנימית, מיקוד ובהירות מחשבתית.

📅   4 מפגשים החל מ- 5/8/24

🌍   ראש העין הצעירה

קורס מדיטציה

כנס דרך האהבה ה- 8

נופש מפנק, אינטימי ואיכותי!

מתנה מושלמת לטו באב לזוגות ולפנויים פנויות. סדנאות זוגיות, ריטריט מדיטציה עדין וסופ"ש מרפא. כל זאת מבלי לוותר על ה- Fun חופש, גלים וים, מפגשי לב והמון אהבה.

📅   סופ"ש טו באב 15-17/8/24

🌍   מרכז ימי, קיסריה

כנס דרך האהבה ה- 8

הליכת מלאכים

סדנת אהבה

סדנת העצמה אישית מרגשת בטירוף! לצלול פנימה אל האמת שבלב, במרחב בטוח ואוהב. לרחף בחוויה שמימית של יחד אמיתי ולפתוח את השער לאהבה וריפוי עצמי. מוזמנים לקבל חיבוק.

🌍   שבט - פאול קור 16, ת"א

📅   יום חמישי 26/9/24

הליכת מלאכים

Google חוות דעת

לשיחת היכרות והכוונה

נפלא! נשתמע ממש בקרוב

bottom of page